29.01.2016

Ši buter za sve

Ši buter se dobija sušenjem i mrvljenjem plodova ši drveta koje raste u zapadnom delu Afrike. Tako dobijeni prah se zatim kuva u vodi i tokom procesa kuvanja ispušta masnu supstancu koja se sakupi i koristi kao buter- nešto slično se događa i kada se kuva mleko, pa se na vrhu zgusne kajmak.
Ši buter se, naravno, već vekovima koristi u Africi za negu kože i zaštitu od sunca, ali i u pripremi hrane, pošto je jestiv. U ostalom delu sveta stekao je popularnost tek u poslednjih nekoliko godina, jer su prepoznata njegova korisna dejstva. Najviše se upotrebljava za negu tela, a dokazano je i da ima lekovita svojstva. Zbog svoje raznovrsne upotrebe, ši buter je, pored kokosovog i maslinovog ulja, jedan od najcenjenijih proizvoda prirode i ključni sastojak mnogih kozmetičkih proizvoda- sapuna, butera za telo, maski za kosu, krema za lice itd.better-shea-butter-no-parabens
Vitamini C, D, A, E i F koji se nalaze u ši buteru pomažu u očuvanju zdravlja kože i naročito su važni kod oštećenja izazvanog preteranim izlaganjem suncu. Ši buter umiruje suvu i grubu kožu, usporava pojavu bora, štiti od štetnog sunčevog zračenja (ovo ne znači da ne treba da koristite i drugu zaštitu od sunca!) i obnavlja ćelije kože. Pomaže kod zarastanja rana, ekcema i iritacija, jer vlaži i umiruje i vraća prirodnu elastičnost kože, pa tako smanjuje i pojavu strija. Lako prodire u kožu, ne zapušava pore, a zbog svoje lagane teksture odličan je i kao sredstvo za skidanje šminke. Pošto ima protivupalno dejstvo, pogodan je i za osetljivu kožu sklonu raznim tegobama. Ukoliko ši buter uvrstite u svakodnevnu negu, sigurno ćete primetiti sve njegove prednosti. Zimi nam je potrebna zaštita kože koja nije na bazi vode, pa je ši buter odlično rešenje za izlazak na temperature ispod nule, jer stvara fini sloj na površini- namažite ga preko svoje dnevne kreme i vetar i hladnoća vam neće moći ništa.bigstock-Shea-Butter-And-Nuts-15383003-846x560
Ši buter je, takođe, najbolji „lek“ za oporavak suve, ispucale i beživotne kose, naročito tokom vrelih letnjih meseci, kada morska voda i sunce isušuju. Ne ostavlja masne tragove na koži glave i ne izaziva perut, sprečava pojavu svraba karakterističnog za suvo vlasište, štiti i neguje kosu isušenu od prekomernog farbanja i tretiranja, olakšava raščešljavanje i samim tim, veoma često ga možemo naći u maskama i regeneratorima za kosu. Napravite sami delotvorno pakovanje za kosu od četiri kašike ši butera, dve kašike kokosovog i jedne kašike maslinovog ulja. Sve sastojke dobro umutite, a ukoliko vam se ne dopadne miris, možete dodati nekoliko kapi eteričnog ulja npr. lavande. Stavite mešavinu u staklenu teglicu i koristite jednom nedeljno pre pranja (neka stoji na kosi 30 min) ili nakon pranja kao regenerator koji se ne ispira. Posebna preporuka za korišćenje ove maske je onima koji imaju izrazito oštećenu kosu, kao i za sve sa kovrdžavom, umršenom i „nezgodnom“ kosom.
Od ši butera možete napraviti i pakovanje za stopala i ruke tako što ćete na ruke, odnosno stopala, naneti izdašni sloj ovog butera, a zatim navući pamučne rukavice, u slučaju stopala- naravno čarape. Ostavite da deluje preko noći, a ujutru će vam koža biti divna, mekana i nahranjena. Takođe, odličan je i kao prva pomoć kod opekotina i ragada, ispucalih usana i zanoktica, omekšava grubu kožu laktova i kolena. Jednostavno, ši buter je toliko dobar i nema štetnog dejstva da ga možete mazati na sve delove tela i lica, a njegov drvenast i neobičan miris podseća na prirodu koja nam daje ovakve divote, ne štedeći se nimalo.